Bozkır Hakkında Bilgiler

bozkir.net'in bu bölümünde Bozkır ile ilgili yararlı bilgileri bulabilirsiniz. Bilgilerin bir çoğu Ali Ulvi Ülker'in kaleme aldığı Kültür Diliyle Bozkır adlı kitabından alıntı olup bozkir.net için güncelleştirilmiş ve güncelleştirilmeye devam etmektedir. Zamanla bu bölümümüzü geliştirerek bir Bozkır Ansiklopedisi haline getirmek amacındayız.

Halk Arasında And İçme

Bozkır’da insanlarımızın günlük yaşantılarında; birbirlerini inandırma, söylenen bir şeyin doğruluğunu ispat etmek amacıyla sahip oldukları maddi ve manevi değerleri karşısındakine ikna etmek için kullandıkları görülmektedir.

Okumaya devam edin.

Ağıtlar

Ağıt; “Bir ölünün iyilik ve iyi yönlerini veya bir büyük hadisenin acılı tesirlerini dile getiren sözler ve nağmeler anlamına gelmekte olup, ağıtları söyleyen kişilere de ağıtçı adı verilmektedir.” Yurdumuzun bazı yerlerinde ağıtçılık işini bir meslek haline getirip, bu yoldan para kazanan bazı kişiler bulunmakla birlikte, Bozkır’da böyle kişi veya kişi.

Okumaya devam edin.

Bozkır Topraklarından Elde Edilen Besin Maddeleri

Bozkır’da tarım ürünleri açısından büyük bir zenginlik ve çeşitlilik göze çarpmaktadır. Yurt Ansiklopedisinde; “Şemseddin Sami, Kamûs ül-Âlam adlı eserinde Bozkır’dan bahsederken; tarım ürünleri, tahıllar, baklagiller, meyve ve sebzelerin her çeşidini ihtiva eder” demektedir. Bozkır’ın coğrafi konumu; dağlık, taşlık ve engebeli bir saha üzerindedir.

Okumaya devam edin.

Basın Yayında Bozkır

Bozkır İlçesi ile ilgili basın-yayın organlarında çeşitli yayınlar yapılmıştır. Bu yayınların bir kısmı uzun ömürlü olmuş, bir kısmı ise çeşitli sebeplerle varlığını sürdürememiştir.

Okumaya devam edin.

Bozkır'da Fotoğrafçılık

İnsanoğlunun en büyük icatlarından birisi olan “fotoğraf; hususi bir makine ile nesnelerin görüntülerini ışığa karşı hassas bir madde üzerinde elde etme usulü, bu usulle elde edilen, basılan, çoğaltılan resim.” anlamına gelir. Fotoğraf işi ile uğraşma sanatının adı olan fotoğrafçılık ülkemize Cumhuriyetin ilanından önce girmeye başlamıştır.

Okumaya devam edin.

Bozkır ve Sinema

Güzel sanatların bir kolu olarak, bir filmi yapma ve meydana getirme sanatı olan sinema; bu sanatın belli bir ülkenin kendine has niteliklerini taşıyan çalışmaların tamamı olması, sinema filmlerinin yapılması, pazarlanması ve işletilmesi ile ilgili bir ekonomi dalı olması sebebi ile epeyce önem taşıyan bir olay olmuştur. Sinema; herhangi bir hareketin resimlerini tespit e.

Okumaya devam edin.

Bozkır Şarkısı

Uzun süre yaşayacakları Bozkır İlçesi’ne kamu görevi sebebiyle atandıkları vakit, ilk işleri Türkiye haritasına bakarak Bozkır’ın; Türkiye ve Konya’daki yeri ile özellikleri hakkında fikir edinmeye çalışan şu ana kadar ilçemizde görev yapmış, yapmakta ve yapacak görevliler için büyüklerimizin söylediği bir söz vardır: “Bozkır’a gelen de ağlar, giden d.

Okumaya devam edin.

Bozkır'da Heykeltraşlık

Bozkır İlçesi’nde heykeltraşlık sanatı ile ilgili örneklere sıkça rastlanmak mümkündür. Bu durum, bizlere Bozkır İlçesi’nin tarihi ve kültürel varlığının çokluğunu ispatlayan deliller olarak kendisini göstermektedir.

Okumaya devam edin.

Radyolarda Bozkır

Şair, yazar ve hikâyeci merhum Aka GÜNDÜZ’ün, 1951 yılında Türkiye radyolarında yaptığı “Bozkır” konulu sohbet, ilçemizin tanıtımı adına yapılmış en güzel ve en başarılı tanıtım faaliyeti olarak hatıralarımızda yerini almıştır. Tahmini olarak 1907 veya 1908 yıllarında vatani görevini yapmak üzere (bir ihtimal de Çanakkale Savaşı esnasında) Boz­k.

Okumaya devam edin.

Bozkır'lı Ressamlar

Bozkır İlçesi’nden resim sanatına karşı ilgisi olan çok sayıda insanlar çıkmıştır.

Okumaya devam edin.

 

Son Yorumlar

@Hüseyin Ali KINAÇ "Caminizi 25.03.2012 tarihinde gezip görmek nasip oldu.Gerçekten çok güzel bir..." devamı
@şevket "Yazı başka güzel,Kışı başka güzel bu Bozkır neden bu kadar güzel." devamı
@mehmet "Bozkırımızda bu tür faliyetlerin olması bir bozkırlı olarak gurur verici.Kan..." devamı

Yeni Katılanlar

imparator
ummuhan
konya42
alimeyre60
ahmet
sinan
kocatepe
alis
delikurt
macarlar

bozkir.net

Sitemizin içeriği Creative Commons 3.0 ile lisanslanmıştır.
İçeriğimizin yazarlarımız tarafından üretilen kısmı, ticari amaçlar haricinde kaynak gösterilerek kullanılabilir. Sitemiz hakkında detaylı bilgi için Hakkımızda bölümüne bakabilirsiniz.

RSS - Facebook - Twitter