Bozkır'lı Ressamlar

Bozkır İlçesi’nden resim sanatına karşı ilgisi olan çok sayıda insanlar çıkmıştır. Bunlar arasında tespiti tarafımızdan yapılabilen; Atatürk ile ilgili portrelerde ustalıkları tartışılmaz olan Abdullah ORHAN ve Namık ORHAN kardeşler, Akçapınar’lı emekli öğretmen Baki GÖKGÜL ve Resim öğretmeni Erol KÖSE gibi isimlerin yanında;

“Dünyada Türk olmak,
Türkiye’de Konyalı olmak,
Konya’da Bozkırlı olmak,
Bir onurdur, bir ayrıcalıktır.”

veciz sözünün sahibi Kayhan SELEK’in yapmış olduğu çalışmalarla, resim sanatına olan ilgisi neticesinde İlçemiz Bozkır’ın tanıtımına yapmış olduğu katkıları şükranla yad etmek, O’nun eserlerinden olan “Bozkır Resimleri”nden birkaç örneği de burada sergileyerek Bozkırlıların istifadelerine sunmak yerinde olacaktır:

1935 yılında Bozkır’da doğan Kayhan SELEK; 1955 yılında Konya Lisesi’nden 1959 yılında Ankara Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. O yıllarda İtalyan Perugia Üniversitesi’nde lisan çalışmaları yapan Kayhan SELEK, aynı zamanda THY’nda uçucu personel olarak çalışmış, bu arada Ankara Helikon Orkestrası’nda da keman çalmıştır. Kısa bir dönem öğretmenlik yapıp, Türkiye’de ilk defa “Toplum Önünde Konuşma Sanatı” adında özel bir okul açan SELEK, güzel sanatların, insanın gerçek kimliği olduğuna inanarak yaşamıştır. Konya ve İstanbul’da avukat olarak hayatını sürdüren Kayhan SELEK, kırk yıldan fazla bir süre kültür ve hayır dernekleri olan; Türk Kültür Derneği, Halkevi, Lions Kulübü, Konya, Bozkır, Ereğli gibi derneklerde de karşılıksız olarak hizmet vermiştir. Kayhan SELEK, küçük yaştan beri müzikle uğraşmıştır. Bozkır’a olan sevdasını Türk Sanat Müziği ile bütünleştiren SELEK, keman enstrümantalini büyük bir ustalıkla kullanmaktadır. Daha geç yıllarda, kalıcı ve somut olduğunu düşündüğü resim çalışmalarına başlayan Kayhan SELEK, üçüncü kişisel resim sergisini İstanbul İli’nde açmıştır. “Türkiye’de Sanat” adlı “Plastik Sanatlar Dergisi”nin 2002 Yılı Ocak/Şubat aylarına ait sayısının 74. sayfasında kendisine özel bir yer ayrılan Kayhan SELEK; Anadolu, İstanbul ve Bozkır ile ilgili manzaraların yoğun olarak bulunduğu yağlıboya ile yapmış olduğu soyut ve somut eserlerinden bir bölümünü kendi adı verilen “Kayhan SELEK” adlı bir kitapta toplamıştır.

İstanbul İli’nde; serbest avukat, Alman ve Vatan Hastaneler Grubu Hukuk Müşaviri olarak hayatını sürdürmekte olan Kayhan SELEK, bir Bozkırlı ile evli olup, üç çocuk babasıdır. (2002)

Bu açıklamalardan sonra kendisinin “Bozkır 1” ve “Bozkır 2” adlı Yağlıboya resim çalışmalarına ait örnekler aşağıda sunulmuştur:

“Bozkır 1” (Yağlıboya 60X40)
“Bozkır 1” (Yağlıboya 60X40)

“Bozkır 2” (Yağlıboya 80X60)
“Bozkır 2” (Yağlıboya 80X60)

Yayınlandığı 02 Ağustos 2006 tarihinden itibaren 31985 kez okundu.
Güncellenme Tarihi: 17 Ocak 2011
 

Son Yorumlar

@Hüseyin Ali KINAÇ "Caminizi 25.03.2012 tarihinde gezip görmek nasip oldu.Gerçekten çok güzel bir..." devamı
@şevket "Yazı başka güzel,Kışı başka güzel bu Bozkır neden bu kadar güzel." devamı
@mehmet "Bozkırımızda bu tür faliyetlerin olması bir bozkırlı olarak gurur verici.Kan..." devamı

Yeni Katılanlar

imparator
ummuhan
konya42
alimeyre60
ahmet
sinan
kocatepe
alis
delikurt
macarlar

bozkir.net

Sitemizin içeriği Creative Commons 3.0 ile lisanslanmıştır.
İçeriğimizin yazarlarımız tarafından üretilen kısmı, ticari amaçlar haricinde kaynak gösterilerek kullanılabilir. Sitemiz hakkında detaylı bilgi için Hakkımızda bölümüne bakabilirsiniz.

RSS - Facebook - Twitter