Bozkır Hakkında Bilgiler

bozkir.net'in bu bölümünde Bozkır ile ilgili yararlı bilgileri bulabilirsiniz. Bilgilerin bir çoğu Ali Ulvi Ülker'in kaleme aldığı Kültür Diliyle Bozkır adlı kitabından alıntı olup bozkir.net için güncelleştirilmiş ve güncelleştirilmeye devam etmektedir. Zamanla bu bölümümüzü geliştirerek bir Bozkır Ansiklopedisi haline getirmek amacındayız.

Tarihe Işık Tutacak Belgeler

Bozkır İlçesi’nin tarihi, coğrafyası ve kültürü ile ilgili Devletimizin arşivlerinde ve müzelerimizde çok sayıda belge olacağı muhakkaktır.

Okumaya devam edin.

Sağlık Bilgileri

A- Halk Hekimleri Modern tıbbın baş döndürücü bir hızla ilerlediği günümüzden çok önceleri halkımız arasından çıkmış, halkımız tarafından “sıhhıya, doktur beğ, hekim beğ, ebe hanım” gibi unvanlarla taltif edilmiş halk hekimlerimiz mazimizde hep olmuştur.

Okumaya devam edin.

Bozkır Halk Meteorolojisi

İnsanların hayatlarını düzenlemesinde hava şartlarının çok büyük bir önemi vardır.

Okumaya devam edin.

Bozkır Cuma Pazarı

Bizim Bozkır'ın Pazarı'dır Cuma Pazarı Cuma günleri kurulduğu için bu adı vermiştir halkım. Köyler, kasabalar çözülerek akıp gelirler Cuma günleri Bozkır Pazarı'na. Dört bir yandan gelen satıcılarda bir telaş vardır ki, sürüp gider bir müddet. Hem satıcı için hem alıcı için Cuma Pazarı'na erken gelmek adettendir. Bereketli olurmuş yapılan alışverişler.

Okumaya devam edin.

Bozkır'da İlkler

Bozkır'da İlkler konulu bu çalışmada; Bozkırlıların faydalanmalarına ilk defa verilen mal ve hizmetleri sunan vatandaşlarımızdan ve kurumlardan tespiti yapılabilenler aşağıda sunulmuştur: İlk Taşeron : Eskiden Konya Bozkır karayolu üzerindeki Mavi Boğazı ile Bozkır bağlantılı stabilize yolun taşeronluğu ilk defa merhum Niyazi GÜREL'e verilmiştir. İlk Öze.

Okumaya devam edin.

Çocuk ve Genç Oyunları

Bozkır'da özellikle çocukların ve gençlerin, az da olsa geçmişte büyüklerimizin eğlenerek vakit geçirmek amacıyla yaptıkları, kuralları, başlangıcı ve sonu olan, hoşça vakit geçirmeyi sağlayan, hünere dayalı oyunlarımız vardır.

Okumaya devam edin.

Bozkır Manileri

Mâni; Halk Şiiri’nde ekseriya dört mısradan meydana gelen, birinci, ikinci ve dördüncü mısraları kafiyeli nazım şekline verilen isimdir.

Okumaya devam edin.

Bozkır'daki Sülale İsimleri

Bozkır İlçesi’nde Cumhuriyetimizin ilân edilmesinden önce kişilerin ve ailelerin tanınması amacıyla halkımız arasında yapılan isimlendirmeler, ülkemizin her tarafında olduğu gibi kişinin veya ailenin özellikleri esas alınarak yapılmıştır.

Okumaya devam edin.

Bozkırlıların Hitap Şekilleri

Bozkır’da insanlarımız günlük hayatlarında, pratik olarak çoğu zaman ister istemez birbirlerine hitap ederken, isimlerle değil alışkanlık gereği genellemede bulunarak hitapta bulunurlar.

Okumaya devam edin.

Bozkır Bilmeceleri

Bozkır kültür unsurları içinde önemli bir yer tutan halk edebiyatı ürünlerinden bilmecelerimizin çok ayrı bir yeri ve önemi bulunmaktadır. İnsanlarımız bazen yarışma, bazen de hoşça vakit geçirmek amacıyla birbirlerine bilmeceler sorarak bir tür beyin egzersizi yaparlar.

Okumaya devam edin.

 

Son Yorumlar

@Hüseyin Ali KINAÇ "Caminizi 25.03.2012 tarihinde gezip görmek nasip oldu.Gerçekten çok güzel bir..." devamı
@şevket "Yazı başka güzel,Kışı başka güzel bu Bozkır neden bu kadar güzel." devamı
@mehmet "Bozkırımızda bu tür faliyetlerin olması bir bozkırlı olarak gurur verici.Kan..." devamı

Yeni Katılanlar

imparator
ummuhan
konya42
alimeyre60
ahmet
sinan
kocatepe
alis
delikurt
macarlar

bozkir.net

Sitemizin içeriği Creative Commons 3.0 ile lisanslanmıştır.
İçeriğimizin yazarlarımız tarafından üretilen kısmı, ticari amaçlar haricinde kaynak gösterilerek kullanılabilir. Sitemiz hakkında detaylı bilgi için Hakkımızda bölümüne bakabilirsiniz.

RSS - Facebook - Twitter