Basın Yayında Bozkır

13- Bozkır Bülteni:

Bu bülten, ilk olarak 1998 yılında Ankara Bozkırlılar Derneği Başkanı Hasan Basri YALÇINKAYA ve Ankara’daki hemşehrilerimiz tarafından çıkarılmıştır. Bültenle Bozkır’ın tarihi, kültürü ve folklor yapısından tanıtımlarda bulunulmuştur.

Bozkır’ da 24 Kasım Öğretmenler Günü Dergisi ve Bozkır Güldestesi Kitabı
Bozkır’ da 24 Kasım Öğretmenler Günü Dergisi ve Bozkır Güldestesi Kitabı.

14- Bozkır’ da 24 Kasım Öğretmenler Günü Dergisi:

Bozkır İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce 24 Kasım 1996 tarihinde Bozkır’da elli beş sayfa olarak yayımlanan dergi, Bozkır İlçesi’nin ve Bozkır eğitim camiasının tanıtımında kilometre taşı olmuştur.

15- Bozkır Güldestesi Kitabı:

Bozkır Güldestesi Kitabının tamamı, şiir ve fotoğraflarla Bozkır’ın tanıtımına ayrılmıştır. Bozkır Belediyesi Kültür Yayınları No:1 olarak 19 Mayıs 1998 tarihinde Konya İli’nde bulunan Ankara Matbaasına 2.000 adet bastırılıp, ücretsiz olarak bütün Türkiye’ye ve gurbetçi Bozkırlıların yaşadığı yurt dışındaki birçok ülkeye dağıtımı yapılan yüz otuz iki sayfalık “Bozkır Güldestesi” kitabını Ali Ulvi ÜLKER hazırlamıştır.

16- Diğer Yayınlar:

Basın ve yayın organlarında Bozkır İlçesi ile ilgili olarak; lisans tezi, yüksek lisans tezi, doktora tezi ve müstakil kitap bazında yapılan çalışmalardan tespiti yapılabilenler aşağıda sunulmuştur:

1-Naci AKAN, Bozkır, Beyşehir ve Seydişehir’in Millî Kültür Tarihimizdeki Yeri”Konya, Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yayınlanmamış Yüksek Lisans Tezi. (1994)
2-Ahmet ATALAY, “Millî Mücadele’ de Konya Kuvay-ı Milliyecileri”, Konya, Cilt 1, Damla Matbaası. (1998)
3-Ahmet ATALAY, “Millî Mücadele’ de Konya Kuvay-ı Milliyecileri”, Konya, Cilt 2, Damla Matbaası. (1998)
4- Arif BİLGE, “Tarih Boyunca Toprak, Konya, Ülkü Basımevi. (1946)
5- Karaman Müzesi Yıllığı. (1984)
6- Prof. Dr. Faruk SÜMER, Oğuzlar (Türkmenler)”, İstanbul, TDAV Yayınları. (1992)
7- Prof. Dr. Faruk SÜMER, “Bozkır Hakkında Bilgiler I”, Türk Dünyası Tarih Dergisi, İstanbul, Sayı: 102, TDAV Yayınları, Haziran 1995.
8- Prof. Dr. Faruk SÜMER, “Bozkır Hakkında Bilgiler II”, Türk Dünyası Tarih Dergisi, İstanbul, Sayı: 103, TDAV Yayınları, Temmuz 1995.
9- Prof. Dr. Faruk SÜMER, “Bozkır Hakkında Bilgiler III”, Türk Dünyası Tarih Dergisi, İstanbul, Sayı: 104, TDAV Yayınları, Ağustos Haziran 1995.
10-Oğuz TANSEL, Çobanla Bey Kızı (Masallar I)” ve Konuşan Balıkla Yalnız Kız (Masallar II)”, İstanbul, 1977 Türk Dil Kurumu Çocuk Yazını Ödülü, Yaz Yayınları, Kent Basımevi. (1985)
11-Oğuz TANSEL, “Sarı Kız Yolu (Şiirler), İstanbul, Yaz Yayınları, Kent Basımevi, İstanbul, (1986)
12- İbrahim TAŞPINAR, “Bozkır İlçesi Halk İnanışları” Elazığ, Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Dinler Tarihi Anabilim Dalı, Yayınlanmamış Lisans Tezi. (2000)
13- İbrahim YAVUZER,“Bozkır Folklorundan Örnekler”, Konya, Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Yayınlanmamış Lisans Tezi. (1998)
14- Yrd. Doç. Dr. Mustafa YILMAZ, Bozkır ve Çevresinin Tarihi Coğrafyası”, Konya, Yayınlanmamış Yüksek Lisans Tezi, 1990.
15- Yrd. Doç. Dr Mustafa YILMAZ, Heykeltraşlık Açısından İsauria Bölgesi Figürlü Mezar Anıtları”, Konya, Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Arkeoloji ve Sanat Tarihi Anabilim Dalı Arkeoloji Bilim Dalı, Yayınlanmamış Doktora Tezi. (1995)
16- Bozkır Akçapınar Köyü’nden hemşehrimiz Fikret GÜLER’ in “İnce Yıldız” adlı şiir kitabı.
17- Tepelice Köyü’nden Mehmet ÖZÇELİK’ in “Sapsarı” adlı şiir kitabı.
18- Yalnızca Köyü’nden hemşehrimiz Ali Mevlüt KAYA’nın “Mormenekşe” adlı şiir kitabı.
19- Bozkır İlçe Merkezi’nden merhum şair Osman YARDIM’ın “Güz Mevsimi Geldi Bak” adlı şiir kitabı.

17- Bozkır Belediyesi Festival Davetiyesi:

Bozkır Belediyesi tarafından 03.Ekim.1998 tarihinde düzenlenen “Elma Festivali” için bastırılan davetiye de, medya kuruluşlarını ve vatandaşlarımızı ilçemize çekerek, Bozkır’ın tanıtımına katkıda bulunan bir araç olması bakımından önemlidir.

Elma Festivali’ne Ait Davetiye
Bozkır Belediyesi Tarafından 03.Ekim.1998 Tarihinde
Düzenlenen Elma Festivali’ne Ait Davetiye.

Yayınlandığı 02 Ağustos 2006 tarihinden itibaren 20722 kez okundu.
Güncellenme Tarihi: 17 Ocak 2011
  • Sayfa 2 / 2
  • <
  • 1
  • 2

 

Son Yorumlar

@Hüseyin Ali KINAÇ "Caminizi 25.03.2012 tarihinde gezip görmek nasip oldu.Gerçekten çok güzel bir..." devamı
@şevket "Yazı başka güzel,Kışı başka güzel bu Bozkır neden bu kadar güzel." devamı
@mehmet "Bozkırımızda bu tür faliyetlerin olması bir bozkırlı olarak gurur verici.Kan..." devamı

Yeni Katılanlar

imparator
ummuhan
konya42
alimeyre60
ahmet
sinan
kocatepe
alis
delikurt
macarlar

bozkir.net

Sitemizin içeriği Creative Commons 3.0 ile lisanslanmıştır.
İçeriğimizin yazarlarımız tarafından üretilen kısmı, ticari amaçlar haricinde kaynak gösterilerek kullanılabilir. Sitemiz hakkında detaylı bilgi için Hakkımızda bölümüne bakabilirsiniz.

RSS - Facebook - Twitter