Kayapınar Köyü

Kayapınar Köyü Nüfusu : 445
Muhtar : Hasan Demirel
Uzaklık : 10
Posta Kodu : 42644

Genel Bilgi

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ile Harita Genel Müdürlüğü’nün müştereken hazırladıkları 1962 tarihinde yayınlanan Konya İli adlı bültende, bu köyümüzün adı Kayapınar olarak yazılmış olup, önceki adının da Kayapınar olduğu ve adının değişikliğe uğramadığı muhtemel görülmektedir. Kayapınar isminin, Türklerin su kültürü anlayışından kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Kayapınar Güzellemesi: “Hasan Hocam gitti, yüreğim yanar. Şehidim sana emanet Kayapınar.”

Tarihi

Köyün tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Yaşam tarzı, konuşma dili, örf ve adetleri Anadolu'ya göç eden Türkmen boylarına benzemektedir. Yapı itibariyle yapım tarihi bilinen en eski yapı 1874'te yapılan köy camisidir. Kayapınar ismi köyün güneyinde bulunan yüksek kayaların dibinden çıkan Kayapınar isimli pınardan gelmektedir.

Coğrafi Konumu ve İklimi

Kayapınar Köyü konum olarak Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Toros Dağları geçit vermediği için tipik İç Anadolu iklimi yaşanmaktadır, yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve karlı geçmektedir.Köyün doğusunda Arslantaş Köyü, batısında Çağlayan Kasabası , Kuzeyinde Tarlabaşı Köyü , güneyinde ise Akçapınar Yaylası, Üçpınar Yaylası ve Çağlayan Yaylası vardır. Bozkır ilçesinin en uç köylerinden birisidir ve Antalya ili ile sınır komşusudur.

Ulaşım Bilgileri

Konya iline 130 km, Bozkır ilçesine 10 km uzaklıktadır. Bozkır ilçesinden köye 2 ayrı yol olup Tarlabaşı köyü civarında 2 yol birleşmektedir.

Eğitim

Köyde ilköğretim okulu vardır. Öğrenciler 5. sınıftan sonra Üçpınar kasabasında taşımalı olarak eğitim görmektedirler.

Ekonomi

Kayapınar hem sanayi hem tarımsal yönden zengin olmadığı için geçimini temin etmek için arayışlara geçen köylüler başta Aydın-Söke olmakla beraber Konya, İstanbul, İzmir, Antalya ve komşu ilçelere yerleşmiştir. Köyde yaşayanlar ise başta patates, elma, üzüm, buğday vb. tarım ürünleri ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmaktadır.

Altyapı Bilgileri

Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Baz istasyonu bulunmayan köyde Çağlayan mevkiinde bulunan baz istasyonlarından Turkcell, Avea ve Vodafone aboneleri faydalanabilmektedir.

Web Siteleri

Kayapınar Köyü

Kayapınar Köyü Fotoğrafları ve Resimleri

  • Kayapınar köyü ,Yazoba yaylası
  • Kayapınar köyü ,Belpınar yaylası
  • Kayapınar köyümanzaraları
  • Kayapınar köyü manzaraları
  • Kayapınar köyü manzaraları
  • Kayapınar köyü ,Belpınar yaylası
  • Kayapınar köyü manzaraları,..
  • Kayapınar köyü manzaraları.,
  • Kayapınar köyü manzaraları..
  • Kayapınar köyü manzaraları

Üyeler

mnavruz
ibrahimdemirel
mehmetkeles
macarlar
navruzm
ossi42
osman
Bu sayfa en son 07 Kasım 2010 tarihinde güncellenmiştir.
Bu Sayfanın Oluşmasında Katkıda Bulunanlar :
navruzm
 

Son Yorumlar

@Hüseyin Ali KINAÇ "Caminizi 25.03.2012 tarihinde gezip görmek nasip oldu.Gerçekten çok güzel bir..." devamı
@şevket "Yazı başka güzel,Kışı başka güzel bu Bozkır neden bu kadar güzel." devamı
@mehmet "Bozkırımızda bu tür faliyetlerin olması bir bozkırlı olarak gurur verici.Kan..." devamı

Yeni Katılanlar

imparator
ummuhan
konya42
alimeyre60
ahmet
sinan
kocatepe
alis
delikurt
macarlar

bozkir.net

Sitemizin içeriği Creative Commons 3.0 ile lisanslanmıştır.
İçeriğimizin yazarlarımız tarafından üretilen kısmı, ticari amaçlar haricinde kaynak gösterilerek kullanılabilir. Sitemiz hakkında detaylı bilgi için Hakkımızda bölümüne bakabilirsiniz.

RSS - Facebook - Twitter