Üçpınar Kasabası

Üçpınar Kasabası Nüfusu : 1112
Bel.Başkanı : Ömer Ata Kalaycı
Uzaklık : 10
Posta Kodu :

Genel Bilgi

Üçpınar Kasabası, önceden Hocaköy ismi ile tanınırdı. Sonradan Üçpınar adını alan kasaba da, Hocaköy mahallesi adında yine bir mahalle ismi bulunmaktadır. Üçlü, beşli, kırklı gibi sayı bildiren kelimeler de köylere, kasabalara isim olarak verilmiştir. Bunlardan birisi de Bozkır İlçesi’ne bağlı Üçpınar’dır. Üçpınar Kasabası, Hocaköy ve Babuşçular adlı mahallelerden oluşmaktadır. Üçpınar Güzellemesi: “Tarih, kültür, ozan ve Gazi orda var. Hocaköy’dür eski adı can Üçpınar.”

Tarihi

1100 yıllarında Süleyman Halefe molla Said Horasani ve Şeyh Bedreddini Hüseyni ahfadından Seyit Abdullah tarafından SİNANDI ismi ile kurulmuştur.

Coğrafi Konumu ve İklimi

Deniz seviyesinde yüksekliği yaklaşık 1450 m. civarındadır. Kasaba orta torosların kuzeyindeki arazi üzerine kurulmuştur. Güney batısında Karabayır, Soğucak, Kovanlık, kuzey batısında Baybağan, batı da ise Kayapınar ve Arslantaş köyleri bulunmaktadır. Kasabanın güneyini yüksek dağlar kaplar. Önemli dağlar ise Kuz, Demirli, Haydar ve Tahtalı'dır.En önemli akarsuları ise Göksu ve Tilki deresidir. Göksu Haydardağı, Söğüt, Dereiçi yaylalarından doğar ve Akdenize dökülür.Bozkır'a olan uzaklığı 10 km., Konya'ya 130 km.dir. Kasaba dağlık bir bölge olup kışları sert yazları sıcak ve kurak geçer. Kasaba halkının çoğu da hayvanları ile birlikte yaylaya göçerler. Üç dört ay yaylada kalanlar da vardır. Üç ayrı yerde yaylası vardır. Tufan deresi, Keklik oluğu ve Babuşçu. Yaylalarımız Haydar ve Geyik dağı eteklerindedir. Yaylaya hayvancılık ve arıcılıkla uğraşanlar gitmektedir.

Ulaşım Bilgileri

Üçpınar’a  ulaşım oldukça kolaydır. Seydişehir-Konya-Hadim güzergahından yol çıkar. Bozkır İlçesine 10 km, Seydişehir'e  60 km, Konya'ya  Bozkır Üzerinden 130 km, Tepelice Üzerinden ise 120 km, Hadim'e 35 km uzaklıktadır. Üçpınar'a ulaşmak için;Konya Merkezden, Eski Garajdan, Bozkır istikametine giden otobüs firmaları vardır. Bunlar ile Bozkır ilçesine kadar gelinir. Bozkır’dan Üçpınar’a çalışan minibüsler  vardır. Ayrıca Seydişehir Üzerinden Bozkıra geçilerek yine aynı minibüsler ile gidilebilir. Özel aracınızla Konya’dan Bozkır ilçesine gelip gidebileceğiniz gibi, Bozkıra uğramadan Sarıoğlan Üzerinden Hadim’e devam eden yolu takip edip, bu yolu Bozkır’a bağlayan ara yolu da kullanabilirsiniz.

Eğitim

Kasabamızda 1933 yılında yapımına halk tarafın dan başlanan ilkokul 1934 yılında  hizmete açılmıştır. Ortaokul ise 1967 yılında  belediyeye ait geçici binada eğitim öğretime başlamıştır.1987 yılı mayıs ayında Üçpınar halkının büyük destekleriyle yeni ortaokul inşaatına başlanmış, 27.04.1989 tarihinde hizmete açılmıştır.1994-1995 Öğretim yılında çevre köylerden  Bayboğan ve Elmaağaç  köyü öğrencilerinin taşımalı gelmesi ile  ilkokul binası yetersiz  kalmış yeni ilköğretim okulu inşaatına başlanmıştır.14.08.1995 tarihinde ilkokul ve ortaokul birleştirilerek ilköğretim okuluna dönüştürülmüştür. Halen okulumuza Elmaağaç Köyü, Bayboğan Köyü, Yalnızca Köyü, Karabayır Köyü, Kovanlık Köyü, Tarlabaşı Köyü İlköğretim okullarının tamamı Kayapınar Köyü ve Aslantaş Köyü  İlköğretim okullarının 6-7-8. sınıfları taşımalı olarak gelip okulumuzda eğitim öğretim yapmaktadır1994 yılında belediyenin vermiş olduğu arsaya ilköğretim okulu inşaatına başlanmıştır.Devlet katkılarıyla belediye başkanı (Ethem Ustaoğlu) ilçe milli eğitim müdürü (A.Kemal KARAKAŞ) Kaymakam (Nihat Kaynar) Okul Müdürü MEMİŞ AKBULUT ve okul personelin katkılarıyla 30.10.1995 yılında bina tamamlanmıştır.20.11.1995 Tarihinde kaymakam Nihat KAYNAR, Belediye başkanı Ethem USTAOĞLU, İlçe milli eğitim müdürü A.kemal KARAKAŞ, okul müdürü Memiş AKBULUT Okul Müdür Yardımcısı Mehmet Öztürk, Üçpınar kasabası ve çevre köylerden gelen öğrenci ve velilerin hazır bulunduğu törenle eğitim öğretim başlamıştır.

Üçpınar Kasabası Fotoğrafları ve Resimleri

  • Üçpınar Kasabası - 31
  • Üçpınar Kasabası - 30
  • Üçpınar Kasabası - 29
  • Üçpınar Kasabası - 28
  • Üçpınar Kasabası - 27
  • Üçpınar Kasabası - 26
  • Üçpınar Kasabası - 25
  • Üçpınar Kasabası - 24
  • Üçpınar Kasabası - 23
  • Üçpınar Kasabası - 22

Üyeler

Kaliteci
Bu sayfa en son 07 Kasım 2010 tarihinde güncellenmiştir.
 

Son Yorumlar

@Hüseyin Ali KINAÇ "Caminizi 25.03.2012 tarihinde gezip görmek nasip oldu.Gerçekten çok güzel bir..." devamı
@şevket "Yazı başka güzel,Kışı başka güzel bu Bozkır neden bu kadar güzel." devamı
@mehmet "Bozkırımızda bu tür faliyetlerin olması bir bozkırlı olarak gurur verici.Kan..." devamı

Yeni Katılanlar

imparator
ummuhan
konya42
alimeyre60
ahmet
sinan
kocatepe
alis
delikurt
macarlar

bozkir.net

Sitemizin içeriği Creative Commons 3.0 ile lisanslanmıştır.
İçeriğimizin yazarlarımız tarafından üretilen kısmı, ticari amaçlar haricinde kaynak gösterilerek kullanılabilir. Sitemiz hakkında detaylı bilgi için Hakkımızda bölümüne bakabilirsiniz.

RSS - Facebook - Twitter