Regaip Kandiliniz Mübarek Olsun 12 Yıl önce (02 Haziran 2011 22:32)

Saygıdeğer hemşehrilerimiz Mübarek Regaip Kandilinizi ve Üç  aylarınızı  kutlar;  mutluluk ve başarı  dolu dolu günler temenni eder,  bu mübarek günlerin Bozkır’ımıza ,  ülkemize ve dünyamıza hayırlara vesile olmasını  niyaz ederiz.

Regaib Kandili Mesajı

Tarih:  01.06.201102 Haziran 2011 Perşembe gününü  Cumaya bağlayan gece,  rahmet,  bereket ve mağfiret iklimi üç  ayların ilk habercisi ve Kur’an ayı  Ramazan’ın müjdecisi olarak idrak edeceğimiz mübarek Regaib kandilidir.

Regaib,  dilimizde arzu,  istek,  emel,  tutku anlamlarına gelen rağbet kelimesinin çoğuludur.  Regaib,  diğer bazı  kandillerimiz gibi tarihte yaşanmış  bir gecenin sene-i devriyesi değildir.  Regaib,  geleceğe,  istikbale yönelik arzu ve isteklerimizi,  emel ve tutkularımızı  gözden geçirme imkânı  veren mübarek bir gecedir.

Bugün insanoğlunun en büyük sorunlarından birisi hiçbir arzusuna gem vuramaması,  isteklerini dizginleyememesi,  tutkularını  terbiye edememesi,  güç,  servet,  şehvet tutkusunu frenleyememesi,  kısaca rağbetini,  içten isteğini,  regaibini Rabbine yöneltememesidir.

İşte Regaib kandili,  bitmeyen arzularımızın,  tükenmek bilmeyen isteklerimizin,  bizi esir alan aşırı  tutkularımızın ve bütün bu arzular doğrultusunda ortaya koyduğumuz çaba ve gayretlerimizin muhasebesini yapmamız için Rabbimizin her yıl bize lütfettiği mübarek bir gecedir.

Yüce Kitabımız Kur’an-ı  Kerim’de İnşirah suresinin son ayetinde şöyle buyrulmuştur:  “Rağbetiniz sadece Rabbinize olsun”  (İnşirah 8).  Sure,  bir bütün olarak ele alındığında Yüce Rabbimizin,  kalbimizin inşirahı,  yüreklerimizin huzuru,  kalbimizin neş’e ve sevinci için arzu ve isteklerimizi,  emel ve tutkularımızı,  kısacası  rağbetlerimizi iyiye,  doğruya,  güzele,  faydalı  olana,  regaibimizi Rabbimize yöneltmemizi,  tüm işlerimizi Rabbimizin rızasına uygun hale getirmemizi emrettiğini görürüz.  Dahası  aynı  surede bellerimizi büken günahlarımızdan,  hata ve kusurlarımızdan,  sinelerimizin ağır yüklerinden kurtulmak,  şanımızı  yüceltmek,  güçlükleri yenmek ve işlerimizi kolay kılmak için rağbetimizin daima Rabbimize yönelik olması  istenmiştir.

İlahi rahmete fazlasıyla mazhar olan bu mübarek gün ve gecelerde kendimizi bu açılardan sorgulamaya ve Yüce Dinimiz İslâm’ın manevi ikliminde gönül huzuru,  istikamet ve öz güven kazanmaya,  ihtiraslarımızı  dizginleyip menfaat ve çekişmelerden uzak kalmaya ihtiyacımız daha da artmaktadır.  Öyleyse bu mübarek zaman dilimini fırsat bilerek,  aramızdaki çekişmeleri ve kırgınlıkları,  şahsi menfaat hesaplarını  bir tarafa bırakıp,  Yüce Dinimizin bizden istediği,  sevgi,  saygı  ve hoşgörü  ortamının kurulmasına,  birlik,  beraberlik ve kardeşliğimizin güçlenmesine,  insani ve ahlâkî  meziyetlerin yaygınlaşmasına gayret gösterelim.

Sevgili Peygamberimiz (sav),  bu geceye ulaştığında:  “Allah’ım!  Recep ve Şaban ayını  bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına kavuştur”  diye dua etmiştir.

Biz de aynı  duayı  bütün İslâm âlemi için tekrar ederek:  “Allah’ım!  Dünya’da yaşayan bütün Müslüman kardeşlerimiz için Recep ve Şaban ayını  mübarek kıl ve Ramazan ayına hayırla kavuşmayı  bizlere nasip eyle”  diye dua etmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemiz olmak üzere yurtdışında yaşayan vatandaş  ve soydaşlarımızla birlikte bütün İslâm âleminin mübarek Regaib Kandilini tebrik ediyor;  bu gecenin,  özellikle insanlığın ortak huzurunu tehdit eden terör ve şiddetin,  savaş  ve düşmanlığın yerini barış  ve huzura bırakması  için rağbetlerimizin iyiye,  güzele ve doğruya yönelik olmasını,  bu gecede yapacağımız ibadet,  dua ve yakarışların kabul olmasını  Cenâb-ı  Mevlâ’dan niyaz ediyorum.

Prof.  Dr.  Mehmet GÖRMEZ
Diyanet İşleri Başkan