Menderes 12 Yıl önce (29 Aralık 2011 07:21)

Menderes

Himmet Güzel,Sevgili Bozkırlılar;dergimizin bu sayısında   sizlerle çoğunuz hiç  duymadığı  ve bilmediği çok değerli bir hemşehrimizden bahsedeceğim.Bu değerli hemşehrimiz bir zamanlar Türkiye’nin başbakanı  iken ülkenin ufkunu açan ve ülkemize demokrasiyi yerleştimeye çalışırken bazı  güçlerce iddialarla suçlanıp idam edilen   merhum Adnan Menderes!..

Evet bu değerli insan,Bozkır’ın Tepelice Köyü’nde doğan Hacı  Ali Paşa,nam-ı  diğer (Kırlı  Paşa’nın)  torunudur.Sizlere anlatmak istediğim,merhum   Adnan Menderes’in dedesi bir Bozkır’lıdır.

Sevgili Bozkırlılar,  biz bazı  dernek toplantılarımızda   konuşma esnasında Menderes’in dedesinin   Bozkır’lı  olduğunu söylerdik.Kimileri;  ”Yok ya,öyle olsaydı,gazetelerde veya dergilerde yazılırdı.Şimdiye kadar ne yazıldı,  ne çizildi”  diyerek inanmazlardı.

Konyalılar Dernek Başkanı  Sayın Oktay Özaydınlı  ve bütün ilçe dernek başkanları,yaklaşık otuz kişilik bir heyetle İstanbul Büyükşehir Başkanı  hemşehrimiz   Ali Müfit Gürtuna’yı  ziyarete gittik.Muhabbet esnasında geçmişten bahsedildi.

Şunlar,bunlar Konya’lı  derken;bir çok devlet adamının ismi gündeme geldi.Hatta Atatürk’ün anne tarafından Konya (Karaman)’lı  olduğu öne sürüldü.  O an ben söz aldım;Türkiye’yi Konyalılar yönetmiş.Atatürk’ün Konyalı  olduğu söyleniyor,sayın başkanım Konyalı,Menderes “Bozkır’lı”  deyince hepsi birden gülüverdiler.”Yok Himmet Bey,öyle   olsaydı  duyardık “  dediler.

Söylediğime pişman oldum.

Sağ  olsun Ayrancılar Dernek Başkanı  Doktor Sayın Akif Pekdemir;”Himmet Bey doğru söylüyordur.Eskiden   Bozkırlıların   çoğu Aydın’a giderlerdi”  dedi.

Ama arkadaşlarım yine de ikna olmadılar.”Arkadaşlarım diyorum,çünkü  bundan önceki yönetim kurulunda,yani Konyalılar Deneğinde iki yıl görev aldım.Her onbeş  günde bir toplanıyorduk,bir birimizle çok iyi tanışıyoruz.Konyalılar Derneğinin Kadıköy’de oluşu,uzaklığı,benim de dernek başkanı  olmam,bana zor geldiğinden dolayı  arkadaşlarımdan rica ettim.Sağ  olsunlar anlayış  gösterdiler.

Muhterem Bozkırlılar,Menderes’in dedesinin Bozkır’lı  oluşunu elimizde bilgi kaynağı  olmadığı  için anlatmakta zorlandık,ya da kimseye anlatamadık.Onbeş  gün önce Bozkır Belediye Başkanı  Sayın Lokman Ciğerci İstanbul’a geldi.Bunları  birer birer anlattım.”Lokman Bey ,sen Bozkırlıların belediye başkanısın,ben de dernek başkanıyım.Bu görev bize düşüyor,bunu bir araştıralım”dedim.Lokman Bey,”tabii,aslında geç  bile kaldık,yarın Bozkır’a gider gitmez ilk işim bu olacak,Tepelice Köyü’nden başlayacağım”dedi.

Bir hafta sonu aradım,”Lokman Bey ne yaptın,bir ip ucu buldun mu?”  diye sordum.”Geleli araştırıyorum Himmet,Tepelce ve burada herkesle görüştüm,kimse bir şey bilmiyor”dedi.Lokman Bey o zaman Ankara’ya gidelim.Aydın Menderes ile görüşelim,en iyisini o bilir”dedim.”Tamam gidelim”dedi.

Hemen Konya Milletvekili ,hemşehrimiz   Sayın Lütfi Yalman’ı  aradım.”Lütfi Bey,bize Aydın Menderes’den Çarşamba gününe bir randevu alıver”  dedim.”Hayırdır Himmet Abi,  bir şey mi var?”  dedi.”Menderes’in dedesi Bozkır’lı”dedim.”Hayret!  İnan şimdiye kadar hiç  duymadım”  dedi ve beni arayacağını  söyledi.Bir gün sonra aradı;”Himmet Abi,Çarşamba günü  müsait değilmiş,Perşembe günü  saat 14:00’e aldım,gelin beraber gideriz”dedi.Ben de Lokman Bey’i aradım.Lokman Bey Lütfi Bey   randevuyu Perşembe gününe almış”dedim.”Tamam,Ankara’da Meclis’te buluşuruz”dedi.

Sevgili okuyucularım,uçağımız,Esenboğa Hava alanı’na yaklaşırken aklımdan şu geçti;Aydın Menderes’e dedesinin Bozkır’lı  olup,olmadığı  sorulunca,acaba dernek başkanı  arkadaşlarım gibi gülerek;”bu da nerden çıktı  der mi?”  diye tereddüt ettim doğrusu…Ama hiç  öyle olmadı.

Makamına gittik,iki dakika sonra geldi.Çayımızı  içerken,Lokman Bey söz aldı;”Bizim Bozkırlılar hep Aydın’a giderlermiş,sizin çiftliğin oralarda çalışırlarmış”derken,dedesinin Bozkır’lı  olup,olmadığını  sordu.Lütfi Bey rahatsızlanmış,onun için yanımızda değildi.Yanımızda Ankara’da bulunan Bozkırlılar Dernek Başkanı  Sayın Hasan Basri Yalçınkaya vardı.  O da bir şeyler sordu.

Ben de bir şeyler sordukdan sonra;Sayın Aydın Menderes söz aldı  ve uzun,uzun anlattı.Adnan Menderes’in annesinin babası  Hacı  Ali Paşa’nın Bozkır’ın Tepelice Köyü’nde doğduğunu söyledi.”Şimdiye kadar yazılmış  hiçbir şey yok ama ailemizde hep konuşulurdu”dedi.

Böylece merhum Adnan Menderes’in   bir Bozkır’lı  torunu olduğunu herkesin inanabileceği şekilde yetkili ağızdan öğrenerek ortaya çıkardık.Merhuma,şahsım ve bütün Bozkırlılar adına Cenab –ı  Allah’dan rahmet diliyorum.

Bozkır’lı  hemşehrilerime bir tavsiyede bulunmak istiyorum;Bu Dergiyi atmayın,kütüphanenizde saklayın,gün gelip size de lazım olabilir.

Satırlarıma son verirken,sonsuz sevgi ve selamlarımı  sunarım.Allah’ın selamı,selameti,bereketi hepimizin üzerine olsun güzel Bozrkır’ın güzel insanları…

Himmet Güzel,İstanbul Bozkırlılar Dernek Başkanı
Yeşil Bozkır Dergisi Mayıs 2002