Konya'nın Hocası Tahir Büyükkörükçü Vefat Etti!

(8370 kez okundu)
mnavruz Bilgisayarci M
19 Mesaj
Yönetici
Konya'nın Hocası Tahir Büyükkörükçü Vefat Etti! 13 Yıl önce (05 Mart 2011 13:21)

Konya’nın manevi dinamiklerinden İslam Alimi Tahir Büyükkörükçü  Hocaefendi,  86 yaşında vefat etti.

Bir süredir tedavi gören Tahir Büyükkörükçü  Hocaefendi,  bugün sabah saatlerinde Hakk’ın rahmetine kavuştu.  Tahir Büyükkörükçü  Hocafendi’nin cenazesi yarın (pazar günü)  öğle vakti Kapu Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Üçler Mezarlığı‘nda toprağa verilecek. 

Ömrünü  İslama adayan Tahir Büyükkörükçü  Hocaefendi,  1925 yılında Konya’da doğdu.  Konya’nın Meşhur hocaefendilerinden Hacı  Veyiszade Mustafa Kurucu Hoca’dan Hadis dersleri aldı.  Hayran olduğu Mahmud Sami Ramazanoğlu hazretlerinden de manevi ders alan Tahir Büyükkörükçü,  askerlik dönüşü,  eski garaj civarındaki Boncuk Camii’nde imamlığa başladı.  Çeşitli camilerde verdiği vaazlara ilgi her geçen gün arttı.

Zamanın Diyanet İşleri Başkanı  Ahmed Hamdi Akseki’nin Konya’ya gelişinde vaazını  dinlediği Tahir Hoca,  prosedür gereği yapılan bir imtihanla 1951 yılında Konya merkez vaizliğine tayin edildi.  1965 yılında da Konya müftüsü  oldu.  Yedi yıla yakın devam eden müftülük döneminden sonra kendi arzusu ile tekrar kısa bir süre vaizlik yaptı  ve 1973 yılında emekliye ayrıldı.  1977 yılında Milli Selamet Partisi’nden Konya milletvekili olarak Meclis’e girdi.12 Eylüldarbesinde tutuklandı;  ‘İslamî  esaslara dönülmesini ve İslamî  devlet kurulmasını  istediği’  iddiasıyla askeri mahkemece yargılanarak,  11 ay cezaevinde kaldı. 

Başta Mahmud Sami Ramazanoğlu hazretleri olmak üzere Ladikli Hacı  Ahmed Efendi,  Hacı  Veyis Zade Mustafa Efendi,  Muhammed Harrani Hazretleri,  Musa Topbaş  Efendi,  Muhammed Zahid Kotku Hocaefendi,  Mekkeli Üstad Muhammed Alevi Maliki,  Yahyalılı  Hacı  Hasan Efendi,  Necip Fazıl,  Ali Ulvi Kurucu Hocaefendi,  Havlucu Ahmed Efendi,  Konyalı  Dişçi Mehmed Efendi gibi alimler Tahir Büyükkörükçü  Hocaefendiyi ziyaret edenler arasındaydı.

Cihan

mehmet Mehmet Kocak
51 Mesaj
Yönetici
Cvp:Konya'nın Hocası Tahir Büyükkörükçü Vefat Etti! 13 Yıl önce (05 Mart 2011 14:05)

Hocamıza Allah’tan rahmet diliyorum.Mekanı  cennet olsun,  tüm İslam aleminin başı  sağolsun.

mnavruz Bilgisayarci M
19 Mesaj
Yönetici
Cvp:Konya'nın Hocası Tahir Büyükkörükçü Vefat Etti! 13 Yıl önce (05 Mart 2011 15:44)

Abdurrahman Büyükkörükçü  Hoca’nın babasının vefatının ardından ilk sözleri: 

http://www.izlesene.com/video/tahir-buyukkorukcu-vefat-etti/3133909

mnavruz Bilgisayarci M
19 Mesaj
Yönetici
Cvp:Konya'nın Hocası Tahir Büyükkörükçü Vefat Etti! 13 Yıl önce (05 Mart 2011 15:50)

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı  Yalçın Topçu,  Konya eşrafından,  Büyük İslam Alimlerinden Tahir Büyükkörükçü  Hocaefendi’nin vefatı  dolayısıyla taziye mesajı  yayınladı.

BBP Genel Başkanı  Yalçın Topçu mesajında şunları  kaydetti:

“Memleketimizin mümtaz şahsiyetlerinden,  Konya’da mukim büyük islam alimi Tahir Büyükkörükçü  Hocaefendinin vefatını  derin bir teessür içinde öğrenmiş  bulunmaktayım.

Merhuma Cenab-ı  Allah’tan rahmet diliyor,  sevenlerine ve aziz milletimize sabr-ı  cemil niyaz ediyorum.”

Büyük İslam Alimi Tahir Büyükkörükçü  Hocaefendi’nin vefat haberini alan BBP Genel Başkanı  Yalçın Topçu,  merhumun oğlu Abdurrahman Büyükkörükçü‘yü  telefonla arayarak başsağlığı  dileklerini iletti.

mnavruz Bilgisayarci M
19 Mesaj
Yönetici
Cvp:Konya'nın Hocası Tahir Büyükkörükçü Vefat Etti! 13 Yıl önce (05 Mart 2011 15:51)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  Konya eski milletvekili ve din alimi Tahir Büyükkörükçü‘nün vefatı  nedeniyle başsağlığı  mesajı  yayımladı. 

Başbakan Erdoğan’ın mesajı  şöyle:

‘‘Konya eski milletvekillerinden,  önde gelen din alimlerimizden Tahir Büyükkörükçü‘nün vefatından büyük üzüntü  duydum.

Merhum Büyükkörükçü,  hizmetleri ve ilmi eserleriyle kadirşinas halkımız tarafından daima saygıyla hatırlanacaktır.

Merhuma Allah’tan rahmet,  yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı  diliyorum.’‘

mnavruz Bilgisayarci M
19 Mesaj
Yönetici
Cvp:Konya'nın Hocası Tahir Büyükkörükçü Vefat Etti! 13 Yıl önce (05 Mart 2011 15:58)

Bakan Davutoğlu,  cenazeye geliyor

Vali Aydın Nezih Doğan,  Konya İl Emniyet Müdürü  Hüseyin Namal ve İl Müftüsü  Şükrü  Özbuğday ile birlikte   Tahir Büyükkörükçü  Hocaefendi’nin evine gelerek,  oğlu Abdurrahman Büyükkörükçü  Hoca ile görüştü.  Büyükkörükçü  Ailesine başsağlığı  dileğinde bulunan Doğan,  çıkışta yaptığı  açıklamada,  cenazeye Dışişleri Bakanı  Ahmet Davutoğlu’nun da katılacağını  açıkladı.  Doğan "Sadece Konya’nın değil,  Türkiye’nin tanıdığı  bir kişiydi.  Hem alim bir kişiydi hem de bir siyaset adamıydı.  Başsağlığı  dilemeye geldik.  Tüm Türk Milletine başsağlığı  diliyorum"  dedi. 

Diğer taraftan Ak Parti İstanbul Milletvekili İrfan Gündüz,  Konya Milletvekili Sami Güçlü  ve Ak Parti Konya İl Başkanı  Ahmet Sorgun da Büyükkörükçü  Ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı  Tahir Akyürek,  Tahir Büyükkörükçü  Hocaefendi’nin vefatı  nedeniyle bir taziye mesajı  yayımladı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı  Tahir Akyürek’in mesajı  şöyle: 
  “Konya’mızın manevi mimarlarından Tahir Büyükkörükçü  Hocaefendi’nin ebediyete intikalini üzüntüyle öğrenmiş  bulunmaktayım. 
  Ömrünü  ilme adamış,  vaazlarıyla gönüllere taht kurmuş  olan merhum Hocaefendi,  toplumu aydınlatmış,  şehrimizin manevi rehberlerinden biri olarak kabul görmüş  mümtaz bir şahsiyetti. 
  “Bir âlimin ölümü  bir âlemin ölümü  gibidir”  düsturunca Hocaefendi’ye Allah’tan rahmet;  ailesine,  yakınlarına,  Konya halkına ve İslam Alemi’ne başsağlığı  dilerim.”

Şahin ve Arınç‘tan başsağlığı  telefonu

Tahir Büyükkörükçü  Hocaefendi’nin vefat haberini alan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)  Başkanı  Mehmet Ali Şahin ile Devlet Bakanı  ve Başbakan Yardımcısı  Bülent Arınç,  Abdurrahman Büyükkörükçü‘yü  aradı.
Abdurrahman Büyükkörükçü  ile telefonda bir süre görüşen Şahin ve Arınç,  aileye ve Konya’ya başsağlığı  dileğinde bulundu.

Numan Kurtulmuş  cenazeye geliyor

Halkın Sesi Partisi (HAS PARTİ)  Genel Başkanı  Numan Kurtulmuş,  Tahir Büyükkörükçü  Hocaefendi’nin cenazesine katılmak üzere Konya’ya gelecek.
Halkın Sesi Partisi Genel Başkanı  Prof.  Dr.  Numan Kurtulmuş‘un pazar günü  öğle namazını  müteakip Üçler Mezarlığında defnedinelecek olan Tahir Büyükkörükçü  Hocaefendi’nin cenaze törenine katılmak üzere Konya’ya geleceği bildirildi.  Kurtulmuş‘un pazar günü  saat 10:30’da Aleaddin Keykubat salonunda partisinin düzenleyeceği toplantıya katılacağı,  daha sonra da teşkilat üyeleriyle birlikte Tahir Büyükkörükçü  Hocaefendi’nin cenaze namazına katılmak üzere Kapu Camii’ne geleceği belirtildi.
konhaber


En son 05 Mart 2011 16:06 tarihinde mnavruz tarafından düzenlendi.
mnavruz Bilgisayarci M
19 Mesaj
Yönetici
Cvp:Konya'nın Hocası Tahir Büyükkörükçü Vefat Etti! 13 Yıl önce (07 Mart 2011 15:47)

Dün akşam KonTV’de yayınlanan programın giriş  kısmında Hocamız tanıtılmış,  tanıyan tanımayan herkesin izlemesini tavsiye ediyorum.

http://www.dailymotion.com/video/xhe7nx_tahir-buyukkorukcu-belgeseli-konhaber

AliRizaOzaslan Ali rıza Özaslan
77 Mesaj
Üye
Cvp:Konya'nın Hocası Tahir Büyükkörükçü Vefat Etti! 13 Yıl önce (07 Mart 2011 17:52)

Allah gani,gani rahmet eylesin.

Kavuştun Hakk’ı  Ebediye’ye.

kizilcakirli Suleyman Coskun
7 Mesaj
Üye
Cvp:Konya'nın Hocası Tahir Büyükkörükçü Vefat Etti! 13 Yıl önce (08 Mart 2011 13:32)

ALLAH rahmet eylesin

kazakhaci Abdullah Pehlivan
12 Mesaj
Üye
Cvp:Konya'nın Hocası Tahir Büyükkörükçü Vefat Etti! 13 Yıl önce (09 Mart 2011 22:46)

Allah Kendisine rahmet etsin ve bizi sevenlerini onunla hsşretsin inşaallah

Sevgili ziyaretçimiz
Bu konuya mesaj yazabilmek için giriş yapmalısınız. Sitemize üye değilseniz hızlı bir şekilde üye olabilirsiniz. Zaten üye iseniz buradan giriş yapabilirsiniz.
 

Son Yorumlar

@Hüseyin Ali KINAÇ "Caminizi 25.03.2012 tarihinde gezip görmek nasip oldu.Gerçekten çok güzel bir..." devamı
@şevket "Yazı başka güzel,Kışı başka güzel bu Bozkır neden bu kadar güzel." devamı
@mehmet "Bozkırımızda bu tür faliyetlerin olması bir bozkırlı olarak gurur verici.Kan..." devamı

Yeni Katılanlar

imparator
ummuhan
konya42
alimeyre60
ahmet
sinan
kocatepe
alis
delikurt
macarlar

bozkir.net

Sitemizin içeriği Creative Commons 3.0 ile lisanslanmıştır.
İçeriğimizin yazarlarımız tarafından üretilen kısmı, ticari amaçlar haricinde kaynak gösterilerek kullanılabilir. Sitemiz hakkında detaylı bilgi için Hakkımızda bölümüne bakabilirsiniz.

RSS - Facebook - Twitter