İçimizden biri! 12 Yıl önce (29 Aralık 2011 07:19)

İçimizden biriydi!

27 Mayıs ihtilalcileri tarafından idam edilen Başbakan Adnan Menderes hakkında bir bilinmeyeni ortaya çıkardık.Yapılan titiz araştırmalar netice verdi…

1946’da demokrasi hareketini başlatan ve 1960 yılına kadar ülkenin büyük mesafelerde başrol oynayan Adnan Menderes’in anne tarafından Bozkır’ın Tepelice Köyü’nden olduğu yetkili ağızlarca açıklandı.

Geçmiş  dönemlerde söylenti olarak kulaktan kulağa dolaşan laflar,derneğimizi harekete geçirdi.Olayın aslını  araştırmak ve Menderes ailesine yakın kişilerle görüşmek için çalışmalar başlatan Dernek Başkanımız Himmet Güzel bu görüşmeyi gerçekleştirdi.

Bozkır Belediye Başkanı  Lokman Ciğerci,Ankara Bozkırlılar Derneği Başkanı  Hasan Basri Yalçınkaya ve Dernek Başkanımız Himmet Güzel’den oluşan heyet Adnan Menderes’in oğlu DYP Milletvekili Aydın Menderes ile Ankara’da görüştü.

Aydın Menderes konuyla ilgili yaptığı  açıklamada böyle konuşmaların sık sık tekrarlandığını  belirterek,derneğimizin yaptığı  araştırmayı  doğruladı.Dernek Başkanımız ve görüşmeyi yapan heyetin ifade ettiğine göre,Adnan Menderes’in anne annesinin   Tepelice Köyü’nden olduğunu Aydın Menderes’in söylediği bildirildi.

Konuyla ilgili Dernek Başkanı’mızın yaptığı  açıklamada,Tepelice’li Hacı  Ali Paşa’nın (Kırlı  Paşa)  Adnan Menderes’in dedesi olduğu belirtildi.

Aydın Menderes’in de bunu doğrulaması,yapılan araştırmanın müspet olduğunu ortaya çıkardı.Bugüne kadar günyüzüne çıkmamış,sadece lafta kalmış  bir gerçeği ortaya çıkarmanın ve Adnan Menderes gibi dirayetli,ülkesi için çalışan;fakat bazı  güçlerce darağacına çekilmiş  mazlum bir başbakanın hemşehrimiz olması  bizim için onurdur!

27 Mayıs ihtilalinin karanlık güçlerince haksız bir şekilde idam edilen,daha sonra da devlet tarafından kendisine   yapılan haksızlık kabul edilerek iade-i itibar verilen ve kendisi gibi düşüne 8.ci Cumhurbaşkanı  merhum Tugut Özal tarafından Anıt Mezar’ı  yaptırılan Adnan Menderes’i rahmet ve minnetle yadediyoruz.

Görüşme ve konuşmalarla ilgili geniş  açıklamayı  Dernek Başkanımız Himmet Güzel’in yazısında bulacaksınız.

Yeşil Bozkır Dergisi   Mayıs 2002