Dostun Hası...

(3112 kez okundu)
menzilli Ayşe Gür
20 Mesaj
Üye
Dostun Hası... 13 Yıl önce (07 Ocak 2011 07:24)

Dostun Hası...

Dostun hası;sinesinde yumuşatır,  taştan katı  yüreğini…İncitmeden yoğurur gönül hamurunu,  kıvama gelene dek.Sevgisi törpü  olur sivriliğine,yıllar sonra farkedersin ki sen eski sen değilsin,dostun elinde yeniden şekillenmişsin.

Dostun hası  odur ki;
görüldüğünde Hakk’ı  hatırlatır.Allah için sever,Allah için buğzeder,buram buram Hakk’ın sevdası  tüter gönül ocağında.Al gülüm ver gülüm hesabıyla boğmaz aklını,safiyane muhabbetini,  menfaatine alet etmez.

Dostun hası  odur ki;
derdini dinler kendi derdi gibi,  lakin yangına körükle gitmez.Hz.Eyyub’un kıssasını  anlatır şefkat dağıtan tebessümüyle…İmtihan sırrından,sabrın sonunda açılacak selamet kapılarından bahseder .Şekvasız,  sabrederse,mükafatını  kat be kat alacağını  fısıldar tüm içtenliğiyle.Derman ararken derdine,derdi dermana çevirmenin sukuneti kaplar tüm benliğini.

Dostun hası  odur ki;
tırmandığın her basamak,kazandığın her başarı  onun yüreğini coşturur.Işıl ışıl gözleri şahididir samimiyetinin,dilinden değil,  gönlünden tebrik eder.’‘Ben başardım’’  diyerek övünmene de müsade etmez.Hemen Yaradanla rabıtanı  ziyadeleştirir.Bu güzelliklerin tamamı’’  Rabbinin lutfundandır’’  diyerek şükrün adresini gösterir.Övgüyü  tam dozunda tutar,tüm övgülere layık olana açtırır ruhunun penceresini.

Dostun hası  odur ki;
kabaran öfkeni dökmeye deniz ararken,gıybetin en katmerlisini yapmaya niyetlenmişken çalarsın kapısını.İçini kemiren kurtları  bir yudum çay eşliğinde dökmek hevesindeyken;Settar ismini hatırlatır nazikçe,’‘sen ört ki Rabbin de seninkileri örtsün,sen affet ki affa müstehak olasın’‘kabilinden telkinlerle nefsani heveslerini kursağına geri tıkar.Çiğnetmez sana ölmüş  kardeşinin etini,insaniyet düsturunu hatırlatır.

Dostun hası  odur ki;
Bilirsin ki konuşmaz arkandan ve konuşturmaz.Ayıbını  yüzüne vurmayacak kadar hayalıdır.Kendi hayatına nakış  nakış  öyle dokur ki edebi,sen edebsizliğinden utanırsın.Balarısı  misali damla damla doldurur gönül peteğini.Çiçek çiçek topladığı  hakikatleri özümser,en tatlı  şerbeti sunar hiç  üşenmeden.Bilmediğini öğreten,unuttuğunu hatırlatan,  her daim Hakk’a çağıran elçin olur.

Dostun hası  odur ki;
Ne incinir,ne incitir.Makaslayarak malayani heveslerini,doyumsuz alemlerin rüyasında gezdirir seni.Ellerinden tutar da harf harf,  hece hece kainatı  okumayı  öğretir.Dostun hası  odur ki öğrendiğini ameliyle,amelini ihlasıyla mezceder.Böyle dosta yaran olanın yolu da,  elbette Hakka gider..[*]


En son 07 Ocak 2011 20:13 tarihinde navruzm tarafından düzenlendi.
AliRizaOzaslan Ali rıza Özaslan
77 Mesaj
Üye
Cvp:Dostun Hası... 13 Yıl önce (07 Ocak 2011 18:40)

"Derman  ararken derdine,derdi dermana  çevirmenin sukuneti kaplar tüm benliğini."

Dost,Muhammedi(S.A.V)  Dost.

Siz hiç  dostsuz olduğunu okudunuz mu Muhammed’in(S.A.V)

Paylaşım için teşekkürler Aliçerçi’lim.

Sevgili ziyaretçimiz
Bu konuya mesaj yazabilmek için giriş yapmalısınız. Sitemize üye değilseniz hızlı bir şekilde üye olabilirsiniz. Zaten üye iseniz buradan giriş yapabilirsiniz.
 

Son Yorumlar

@Hüseyin Ali KINAÇ "Caminizi 25.03.2012 tarihinde gezip görmek nasip oldu.Gerçekten çok güzel bir..." devamı
@şevket "Yazı başka güzel,Kışı başka güzel bu Bozkır neden bu kadar güzel." devamı
@mehmet "Bozkırımızda bu tür faliyetlerin olması bir bozkırlı olarak gurur verici.Kan..." devamı

Yeni Katılanlar

imparator
ummuhan
konya42
alimeyre60
ahmet
sinan
kocatepe
alis
delikurt
macarlar

bozkir.net

Sitemizin içeriği Creative Commons 3.0 ile lisanslanmıştır.
İçeriğimizin yazarlarımız tarafından üretilen kısmı, ticari amaçlar haricinde kaynak gösterilerek kullanılabilir. Sitemiz hakkında detaylı bilgi için Hakkımızda bölümüne bakabilirsiniz.

RSS - Facebook - Twitter