Daha Yeşil Bir ASAR TEPE İçin El Ele

(2713 kez okundu)
BEYAZYILDIZ Hüseyin Dumru
8 Mesaj
Üye
Daha Yeşil Bir ASAR TEPE İçin El Ele 13 Yıl önce (10 Mart 2011 14:08)

Daha Yeşil Bir ASAR TEPE İçin El Ele

Konya denince akla ilk gelen yerlerden birisidir,  Alaaddin Tepesi.  Sıkılan,  bunalan Konyalıların piknik   yeri,  genç  aşıkların   el ele dolaşma yeri,  tarihi bir noktadır Alaaddin tepesi
İlk defa 17 yaşımda gitmiştim.  Garipsemiştim düm düz   kuru ovada bu yemyeşil tepeyi.  Yıllar sonra öğrendim ki bu tepe doğal değilmiş.  Bundan yıllar yıllar önce Konyalılar düşmanı  daha iyi görebilmek ve savunmak için doldura doldura bir tepe yapmışlar düz ovaya.Yıllar yılı  kale görevi üstlenmiş  bu tepe.  Ve artık savunma gibi bir ihtiyacı  kalmayınca din ve ilim merkezi olmuş  zamanla.  Sonra ise park olarak düzenlenmiş.

Şimdi düşünüyorum da insanoğlu azimli ve kararlı  olduğu zaman güçlü  oluyor.  Azimli,  kararlı  ve güçlü  olduğu zaman ise önünde engel tanımıyor. 

Konyalılar bir nebze yeşil alan,  bir ferah nefes için su olmayan yerde yem yeşil bir orman yapabiliyorsa bizim ne eksiğimiz var ki?

İnsanoğlu yapısı  gereği daima yüksekte olmayı  ve yüksekten seyreylemeyi sever.  Akşam çıkın bakın bir Asar Tepe den başka bir Bozkır göreceksiniz.  Gündüz çıkın bakın Başka bir Bozkır.Asar Tepe den Bozkırı  seyreylemek çok güzel..  Fakat birde Bozkırdan Asar Tepeyi seyreyleyin şimdi.

Asar Tepe de şu an ŞANLI BAYRAĞIMIZın olduğu bayrak direği ve malum verici istasyonu ve kel kafada üç  beş  tel saç  misali çam ağaçları.
Ben lisede iken 1997 de milli eğitim aracılığı  ile meşe palamudu ekimi yapmıştık.  Lise çağında deli fişek gençler.  Ağaç,  orman,  can,  hayat farkında lığı  gelişmemiş  deli fişek gençler.  Maksat dersi kaynatmaktı.  Gittik bir avuç  kadar kazdığımız toprağa gelişi güzel 3 meşe palamudu gömdük.  Birçok arkadaş  hepsini bir çukura gömüp ‘bitirdim’  diye Bozkırı  seyreylemeye durmuştu.  O tohumların akıbeti ne oldu hiçbir fikrim yok.  Bildiğim tek şey o tohumların yüzde biri dahi tutmuş  olsa idi yemyeşil bir ormandı  Asar TEPE.
  Ne güzel olurdu değil mi?

Aradan 14 yıl geçti ve o gün orman ve ağaç  bilinci olmayan gençler artık çok şeyin farkındalar.  Yeşilin güzelliğinin,  yeşilin hayat olduğunun farkındalar. 

Bu düşüncelerimi Dernek arkadaşlarım ve dostlarımla paylaştığımda gördüm ki bu düşünceye sahip tek kişi ben değilim.  Arkadaşlarımızda mutlu oldu bu düşünceden.
Sıra bu düşünceyi projelendirmeye geldi.
Çocukluğumdan beri şu durum bana çok dramatik gelmiştir.  Birileri orman olsun diye fidan dağıtır.  Birileri fidan alabilmek için itiş  kakış  olur.  Sonra bu fidanlar az bir çukur kazılıp toprağa dikilir.  Ondan sonra sen sağ  ben selamet.  Bir daha akla ne zaman gelirse o zaman kontrol edilen fidan çoktan kurumuştur zaten.  Tööh tutmamış  der geçerler.  Böyle binlerce fidan telef olur gider. 
İşte bu sebepten dolayı  yüzlerce fidan katletmeyi değil 30 fidanı  yeşertmeyi hedef alan bir proje hazırladık.
Yetkili ve sorumlu birimlerden projemizi engeller bir durum söz konusu olmaz ise 30-50 fidanı  ASAR TEPEye dikmeyi ve periyodik bakımını  sağlamayı  hedefledik.    Şu an Asar Tepe de bulunan çam ağaçlarını  sulamak için kullanılan şebeke suyuna damlama sulama şeklinde ilave yaparak fidanlarımızı  susuz bırakmayacağız inşallah.
Belediyemize başvurumuzu yaptık,  fidan için gerekli birime başvuru yaptık.  Bundan sonrası 
““Kıyamet kopmaya başladığında birinizin elinde bir ağaç  fidanı  bulunursa,  kıyamet kopmadan önce onu dikmeye gücü  yetiyorsa,  hemen onu diksin“,“Kim bir ağaç  dikerse,  Allah Teâlâ  o ağaçtan çıkacak meyve miktarınca o kimseye sevap yazar.”,“Müslüman,  bir ağaç  diktiğinde,  o ağaçtan yenildiği sürece,  o yenilen şey kendisi için sadakadır.”Buyuran Efendimiz Hz Muhammed Mustafa (s.a.s.)in ümmeti,  “ormanlarımdan bir dal kesenin başını  keserim”  diyen Fatih Sultan Mehmet Han ın torunları  ve bu konuya duyarlı  inanan,  inanmayan tüm hemşerilerimize kalmıştır.

Sizlerden isteğim,  bu projeyi sahiplenmeniz,  maddi gücü  yeten derneğimizin banka hesabına Asar Tepe Proje sinde harcanması  için gönlünden koptuğu kadarını,  maddi gücü  yetmeyip fiziki gücü  yerinde olan,  fidan dikim aşamasında beden gücünü,  ona da gücü  yetmeyen duasını  eksik etmesin.
Projenin şu anki maliyeti 300 TL civarındadır.  Fakat bizim hedefimiz dikip bırakmak olmadığı  için elbette bu maliyete bakım masrafları  da eklenecektir.  Bunun içinde ilerleyen zamanlarda sizlerden yeniden destek bekleyebiliriz.
Bozkır hepimizin.  Bu projede hepimizin olsun.  Bütün Bozkırlının DİKİLİ  BİR AĞACI OLSUN.
BOZDER   BOZKIR ZİRAAT BANKASI HESAP NO:
IBAN:  TR88 0001 0001 7356 0128 5250 01

Hesap   no:  56012852-5001   ŞUBE KODU:  0173 BOZKIR KONYA
Hesap sahibi:BOZKIR TARİH VE TABİATI ARAŞTIRMA KORUMA YAŞATMA DERNEĞİ

Hüseyin DUMRU
Bozkır
Tarih Ve Tabiatı  Araştırma Yaşatma
  Kültür Ve Eğitim Derneği Bşk Yrd.


En son 11 Mart 2011 15:58 tarihinde BEYAZYILDIZ tarafından düzenlendi.
mnavruz Bilgisayarci M
19 Mesaj
Yönetici
Cvp:Daha Yeşil Bir ASAR TEPE İçin El Ele 13 Yıl önce (10 Mart 2011 21:26)

Allah razı  olsun Hüseyin kardeşim.  İnşaallah güzelce planlanır ve uygulamaya koyulur.  Desteklemeye çalışırız Allah’ın izniyle…

Sevgili ziyaretçimiz
Bu konuya mesaj yazabilmek için giriş yapmalısınız. Sitemize üye değilseniz hızlı bir şekilde üye olabilirsiniz. Zaten üye iseniz buradan giriş yapabilirsiniz.
 

Son Yorumlar

@Hüseyin Ali KINAÇ "Caminizi 25.03.2012 tarihinde gezip görmek nasip oldu.Gerçekten çok güzel bir..." devamı
@şevket "Yazı başka güzel,Kışı başka güzel bu Bozkır neden bu kadar güzel." devamı
@mehmet "Bozkırımızda bu tür faliyetlerin olması bir bozkırlı olarak gurur verici.Kan..." devamı

Yeni Katılanlar

imparator
ummuhan
konya42
alimeyre60
ahmet
sinan
kocatepe
alis
delikurt
macarlar

bozkir.net

Sitemizin içeriği Creative Commons 3.0 ile lisanslanmıştır.
İçeriğimizin yazarlarımız tarafından üretilen kısmı, ticari amaçlar haricinde kaynak gösterilerek kullanılabilir. Sitemiz hakkında detaylı bilgi için Hakkımızda bölümüne bakabilirsiniz.

RSS - Facebook - Twitter