Hacıyunuslar Köyü

Hacıyunuslar Köyü Nüfusu : 84
Muhtar : Bilinmiyor
Uzaklık : 28
Posta Kodu :

Genel Bilgi

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ile Harita Genel Müdürlüğü’nün müştereken hazırladıkları 1962 tarihinde yayınlanan Konya İli adlı bültende, bu köyümüzün adı Hacıyunuslar olarak yazılmış olup, önceki adının da Hacıyunuslar olduğu ve adının değişikliğe uğramadığı muhtemel görülmektedir. Hacıyunuslar isminin Oğuz Türkleri’nde görülen Bey, Bay, Gazi, Fakih gibi unvan veya dini inançlar tesirinden kaynaklanan isim verme geleneğinden dolayı verildiği tahmin edilmektedir. Hacıyunuslar Güzellemesi: “Zirveye köy kurulup, oturmuş dostlar. Adı, insanı güzel Hacıyunuslar.”

Ulaşım Bilgileri

Konya'dan Köye ulaşmak için ilk önce Bozkır arabalarına binilip bozkıra ulaşılır. Daha sonra Soğucaklı olan arabacı Ali'nin (Eski Muhtarın Oğlu) dolmuşuna binilip köye ulaşılır. Bozkır'dan köye gitmek isteyenler saat 1 civarlarında arabada olmak zorundadırlar. Aksi taktirde başka araba olmadığı için Soğucak Köyünden Hacıyunuslara kadar yürümek zorundadırlar. Köyden dönüşlerde sabah 7 den başka araba olmadığı için 7 de herkes odanın önünde (cip durakta) hazır beklemelidir. 
Ve son olarak Hacıyunuslarlılar olarak Köyümüzden Konya Bozkır Dedemli kasabası otobüs seferlerinin Köyümüz yolu güzergahı üzerinden yapılmasını bir hayal de olsa umutla beklemektedirler.

Eğitim

Köyümüzde bir adet ilkokul bulunmaktadır. Ancak öğrenci azlığı nedeniyle kapalıdır. Köyde bulunan öğrenciler taşımalı sistemle komşu köy olan soğucak köyünde bulunan okulda eğitimlerini görmektedirler.

Ekonomi

Köylü geçimini tarım, hayvancılık ile yaz sonbahar aylarında Aydın da çalışarak Kışın ise İstanbul'da seyyar satıcılık yaparak geçimini sağlamaktadır.

Altyapı Bilgileri

Köyümüz 2006 yaz ayında asvalta kavuşmuş olup, Soğucak Köyü'nden köyümüzün çıkışına kadar yollar asvaltlıdır. 2008 yılında ise çeşmelerden bidonla su taşıma işlemi sona ermiş, herkesin evine çeşme suyu götürülmüştür.

Üyeler

Nevzat_YILMAZ
Bu sayfa en son 05 Ağustos 2009 tarihinde güncellenmiştir.
 

Son Yorumlar

@Hüseyin Ali KINAÇ "Caminizi 25.03.2012 tarihinde gezip görmek nasip oldu.Gerçekten çok güzel bir..." devamı
@şevket "Yazı başka güzel,Kışı başka güzel bu Bozkır neden bu kadar güzel." devamı
@mehmet "Bozkırımızda bu tür faliyetlerin olması bir bozkırlı olarak gurur verici.Kan..." devamı

Yeni Katılanlar

imparator
ummuhan
konya42
alimeyre60
ahmet
sinan
kocatepe
alis
delikurt
macarlar

bozkir.net

Sitemizin içeriği Creative Commons 3.0 ile lisanslanmıştır.
İçeriğimizin yazarlarımız tarafından üretilen kısmı, ticari amaçlar haricinde kaynak gösterilerek kullanılabilir. Sitemiz hakkında detaylı bilgi için Hakkımızda bölümüne bakabilirsiniz.

RSS - Facebook - Twitter