Bu Gece Af ve Mağfiret Gecesi

Bu Gece Af ve Mağfiret Gecesi
Berat Kandiliniz Mübarek Olsun.Berat Kandili münasebetiyle bir mesaj yayınlayan Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, "Bu mübarek gecede, her türlü ayrılık ve ayrımcılığı, bencillik ve düşmanlış? geride bırakarak, dünyaya hikmet gözüyle bakmaya çalışalım. Mü'minler ancak kardeştir" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, "Bu mübarek gecede, her türlü ayrılık ve ayrımcılığı, bencillik ve düşmanlış? geride bırakarak, dünyaya hikmet gözüyle bakmaya çalışalım" dedi. Bardakoğlu, Berat Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Berat Kandili'nin, içlerinde Allah'a kulluk görevini yerine getirmede kusur ve yanlışının olduğunu hissedenlerin Yüce Allah'a yönelerek, onun rahmet, şefkat ve mağfiretine sığınabilecekleri, karardığını düğündükleri gönüllerini tövbe ve istiğfarla arındırabilecekleri çok özel bir gece olduğunu" ifade etti.

"Yüce Allah'ın af ve merhametine sığınarak günahlardan arınma, ilahi lütuf ve bereketlere erişebilmenin hemen her müminin temel gayesi olduğuna" işaret eden Bardakoğlu, üç aylara girilmesiyle idrak edilmeye başlanan bu mübarek gün ve gecelerin, manevi hayatta öze dönme ve müminlerin kendilerini yenilemelerine fırsat sunan, toplumda birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının yoğun şekilde yağanmasını sağlayan, ilahi af ve mağfiret niyazlarını zirveye taşıyan bereket yüklü zaman dilimleri olduğunu vurguladı. Bardakoğlu, mesajında şunları kaydetti: "Bu mübarek gecenin bize sunduğu manevi iklimde beratımızı almamızın Yüce Rabbimizin ilahi mesajına kulak vermekle, ahlaki erdemleri hayatımıza yansıtmakla mümkün olacağını bir defa daha anlarız. Başkalarının hak ve hukukuna riayetin temel dini ödevlerimizden olduğunu, harama el uzatmanın, kul hakkı ihlalinin bizi ilahi mağfiretten uzaklaştıracağını biliriz. Yaradanına, kendisine, yakın-uzak çevresine ve bütün insanlığa karış sorumlulukları bulunan bir varlık olduğumuzu bu gecede tekrar hatırlar, bu görevlerimizi ihmal edip etmediğimizi sorgularız.

 

Öyleyse gönüllerimizin müstesna bir coşku yaşadığı bu mübarek gecede, her türlü ayrılık ve ayrımcılığı, bencillik ve düşmanlış? geride bırakarak, dünyaya hikmet gözüyle bakmaya çalışalım. Yaşadığımız hayatın geçici olduğunu, Allah katında kalıcı olanın ise imanımızın ve yararlı işlerimizin olduğunu fark edelim. İnsanı insan olduğu için sevip, yaradandan dolayı ho? görüp, dünyaya biraz da rahmet penceresinden bakalım. Etrafımıza kin ve nefret yerine, sevgi ve barşı tohumları ekelim. Yalan, gıybet ve iftira gibi bizi birbirimize düşman eden kötülüklerden uzak duralım. Düşmanlık, dargınlık ve kırgınlıkları ortadan kaldırarak, dostluk, kardeşlik, huzur ve güven içinde bir hayat sürdürmeye gayret edelim. 'Müminler ancak kardeştirler. (Hucurât,10)', 'Parçalanıp bölünmeyin. (Âl-i İmrân,103)' ayetlerindeki tavsiyeleri bir kere daha düğünerek, birlik ve beraberliğimizi pekiştirelim. Sevgili Peygamberimizin (s.a.s.) ifadesiyle birbirimizi sevmedikçe olgun bir imana sahip olamayacağımız gerçeğini asla unutmayalım."

 

Bardakoğlu, böyle "feyizli ve bereketli gecelerde" anne ve babaların hayır dualarının alınması ve insani ilişkilerin daha da güçlendirilmesi, sevinçlerin ve nimetlerin paylaşılması, zayıfların ihtiyaçlarının giderilmesi, muhtaçların dertlerine derman olunması ve acıların dindirilmesi gerektiğine dikkati çekti. 

16 Ağustos 2008 Diğer 2492 Okunma
Yorumlar

AliRizaOzaslan AliRizaOzaslan
2008-08-17 09:16:59

şükranlar bilgiler için…

ossi.42 ossi.42
2008-08-18 09:10:19

Bilgisayarcı  yeğenim musti aynı  ilgiyi kayapinar.net içinde bekliyorum…..................

Görüş Yaz
Üye girişi yapmamışsınız. Yazdığınız yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.
Yorumunuzun hemen yayınlanması için üye girişi yapınız.
 

Son Yorumlar

@Hüseyin Ali KINAÇ "Caminizi 25.03.2012 tarihinde gezip görmek nasip oldu.Gerçekten çok güzel bir..." devamı
@şevket "Yazı başka güzel,Kışı başka güzel bu Bozkır neden bu kadar güzel." devamı
@mehmet "Bozkırımızda bu tür faliyetlerin olması bir bozkırlı olarak gurur verici.Kan..." devamı

Yeni Katılanlar

imparator
ummuhan
konya42
alimeyre60
ahmet
sinan
kocatepe
alis
delikurt
macarlar

bozkir.net

Sitemizin içeriği Creative Commons 3.0 ile lisanslanmıştır.
İçeriğimizin yazarlarımız tarafından üretilen kısmı, ticari amaçlar haricinde kaynak gösterilerek kullanılabilir. Sitemiz hakkında detaylı bilgi için Hakkımızda bölümüne bakabilirsiniz.

RSS - Facebook - Twitter