Bozkır Buzağısı Jale İkinci Oldu

Bozkır Buzağısı Jale İkinci Oldu

Bozkır Buzağısı Jale İkinci Oldu


Konya’da Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından Türkiye genelinde ilk defa düzenlenmiş olan Buzağı yarışmasında Bozkır bölgesinden Yelbeği Köyü Muhtarı Ömer Çelik’in yarışmaya giren  Jale  isimli 45 günlük buzağısı yarışmaya katılan buzağıların içinde ikinciliği göğüsleyerek Bozkır’a ödül kazandırdı. 

Yapılan yarışma şu ana kadar ülkemizde gerçekleştirilen ilk buzağı yarışması. Bu yarışmada da Bozkırımızın ödül alması Bozkırımız adına sevindirici ve Bozkır’da hayvancılığın gelişmesi adına özendirici bir başarıdır. 

İlçemizde bu ödülü kazandıran Muhtarımız Ömer Çelik’e ve buzağısı Jale ye Bozkır tarımı adına teşekkür eder, Muhtarımızın başarıların devamını dileriz. 


Sırıstat Haber Merkezi: Yakup ÇETİN

10’uncu Uluslararası Tarım, Hayvancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı’nın gerçeleştiği TÜYAP Fuar Alanı’nda düzenlenen yarışmaya, birliğin Islah Projesi kapsamında sunni tohumlama yöntemiyle doğan 30 buzağı getirildi. Sahiplerinin tek tek podyuma çıkardığı buzağılar, jüri üyelerinin önünden geçildi. 15 günlük ile 3 aylık arasında değişen buzağılar, alanda yürümekte zorlanırken, sahiplerinin arkalarından itekleyerek onları yürütmesi dikkat çekti. 

Yarışmada besici Vedat Savar’a ait ‘Kazım’ adındaki 23 günlük buzağı, birinci seçildi. Ömer Çelik’in ‘Jale’ adındaki 45 günlük buzağısı ikinci olurken, Mehmet Tunç’a ait ‘Sinan’ adlı 74 günlük buzağı da üçüncü oldu. Buzağılardan hiç durmadan yerinde zıplayan Muharrem İde’ye ait ‘Bozkır’ adlı buzağı ‘En sevimli Buzağı’ seçildi. 

Yarışmada birinci olan besici Vedat Savar’a yem kırma makinesi verilirken, ikinci ve üçüncü olanlar da yarım altın ile ödüllendirildi. Ayrıca yarışmaya katılan bütün buzağı sahiplerine 25 kilo buzağı maması verildi.

18 Mart 2012 Bozkır Haberleri 4609 Okunma
Görüş Yaz
Üye girişi yapmamışsınız. Yazdığınız yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.
Yorumunuzun hemen yayınlanması için üye girişi yapınız.
 

Son Yorumlar

@Hüseyin Ali KINAÇ "Caminizi 25.03.2012 tarihinde gezip görmek nasip oldu.Gerçekten çok güzel bir..." devamı
@şevket "Yazı başka güzel,Kışı başka güzel bu Bozkır neden bu kadar güzel." devamı
@mehmet "Bozkırımızda bu tür faliyetlerin olması bir bozkırlı olarak gurur verici.Kan..." devamı

Yeni Katılanlar

imparator
ummuhan
konya42
alimeyre60
ahmet
sinan
kocatepe
alis
delikurt
macarlar

bozkir.net

Sitemizin içeriği Creative Commons 3.0 ile lisanslanmıştır.
İçeriğimizin yazarlarımız tarafından üretilen kısmı, ticari amaçlar haricinde kaynak gösterilerek kullanılabilir. Sitemiz hakkında detaylı bilgi için Hakkımızda bölümüne bakabilirsiniz.

RSS - Facebook - Twitter