Başkan Yavuzer’den Üyelere Açıklama

Başkan Yavuzer’den Üyelere Açıklama

Başkan Yavuzer’den üyelere açıklama


Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Disiplin Kurulu Başkanı ve Bozkır Esnaf Odası Başkanı Niyazi Yavuzer, Esnaf Odaları ve Şoförler odasına kayıtlı olup esnaf siciline kayıtlı olan üyelerin faydalanacağı banka borç yapılandırması hakkında gazetemiz Bozkır Postasına açıklamalarda bulundu.
Bozkır Esnaf Odası Başkanı Yavuzer: “2009 yılında yaşanan küresel ekonomik krizin esnaf ve sanatkârlarımız üzerinde yarattığı ağır mali yükün hafifletilebilmesi amacıyla bir taraftan vergi ve sosyal güvenlik primi gibi kamuya olan borçların yeniden yapılandırılması, bir taraftan da bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda odamızında bağlı bulunduğu Konfederasyonumuzca yoğun çalışmalar yapılmıştır” diyen Yavuzer konuşmalarına şöyle devam etti.
Son olarak, bankalarla olan görüşmeler de tamamlanmış ve 27 Mayıs 2010 tarihi itibariyle esnaf ve sanatkârlarımızın aşağıda belirtilen bankalara olan kredi ve kredi kartı borçları yeniden yapılandırılmıştır. Bu borç yapılandırması ile ilgili ayrıntılar aşağıdaki gibidir.
1-Öncelikle, borç yapılandırması genel olarak donuk ticari kredi borçlarını kapsamaktadır. Esnaf ve sanatkârlarımızın aynı bankaya hem kredi hem de kredi kartı borcu bulunması halinde her iki borç da yapılandırılabilecektir. Ancak, sadece kredi kartı borçları yapılandırma kapsamında bulunmamaktadır.
2-Borç yapılandırmasından sadece esnaf ve sanatkârlarımız yararlanacak, bunların dışında kalanlar (örneğin ticaret veya ziraat odalarına kayıtlı olanlar) bu protokol kapsamındaki yapılandırmadan faydalanamayacaklardır. Dolayısıyla, bu protokol kapsamında yapılandırma başvurusunda bulunanlardan esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olduklarına dair belge istenecektir.
3-Yapılandırma kapsamındaki borçlar, 31.10.2010 tarihi itibariyle protokole imza atan bankalara olan donuk ticari kredileri kapsamaktadır. Bu tarihten sonra donuk hale gelen borçlar yapılandırma kapsamı dışında kalmaktadır.
  4-Yapılandırılan borçlar için 36 aya varan vade ile taksitlendirme yapılabilecektir. Bu borçlara uygulanacak faiz oranı ise, 18 aya kadar olan vadeler için Merkez Bankası avans faiz oranının 3 puan eksiği, 18 aydan uzun vadeler için Merkez Bankası avans faiz oranı olarak belirlenmiştir.
5-Protokol imzalayan bankaların listesi ise şöyledir. Ziraat Bankası-  Halk Bankası- Garanti Bankası-Vakıflar Bankası Akbank-Yapı ve Kredi Bankası-  Alternatif bank- Anadolubank-  Denizbank- Eurobank –Tekfenbank-Finans Bank-HSBC Bank-         Şekerbank- Tekstil Bankası-Türk Ekonomi Bankası.
6-Borç yapılandırması için başvurular 27 Mayıs 2011 tarihi itibariyle başlamış olup, 27 Temmuz 2011 tarihinde sona erecektir. Esnaf ve sanatkârlarımızın birden fazla bankaya donuk kredi borcunun bulunması halinde her bir bankaya ayrı ayrı başvuruda bulunulması gerekmektedir.
İlgili esnaf ve sanatkârlarımızın yukarıda belirtilen açıklamalara göre ilgili bankalara müracaat etmeleri yararlarına olacaktır şeklinde üyeleri bilgilendirdi.

 

 

  

15 Haziran 2011 Bozkır Haberleri 2803 Okunma
Görüş Yaz
Üye girişi yapmamışsınız. Yazdığınız yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.
Yorumunuzun hemen yayınlanması için üye girişi yapınız.
 

Son Yorumlar

@Hüseyin Ali KINAÇ "Caminizi 25.03.2012 tarihinde gezip görmek nasip oldu.Gerçekten çok güzel bir..." devamı
@şevket "Yazı başka güzel,Kışı başka güzel bu Bozkır neden bu kadar güzel." devamı
@mehmet "Bozkırımızda bu tür faliyetlerin olması bir bozkırlı olarak gurur verici.Kan..." devamı

Yeni Katılanlar

imparator
ummuhan
konya42
alimeyre60
ahmet
sinan
kocatepe
alis
delikurt
macarlar

bozkir.net

Sitemizin içeriği Creative Commons 3.0 ile lisanslanmıştır.
İçeriğimizin yazarlarımız tarafından üretilen kısmı, ticari amaçlar haricinde kaynak gösterilerek kullanılabilir. Sitemiz hakkında detaylı bilgi için Hakkımızda bölümüne bakabilirsiniz.

RSS - Facebook - Twitter