Ayrancı Tarihi ve Bugünü Kitap Tanıtımı

Ayrancı Tarihi ve Bugünü Kitap Tanıtımı


Ayrancılılar, Karamanlılar, Konyalılar ve kitapseverler Ayrancı kitap tanıtımında buluşuyor.Karaman İlimize bağlı Ayrancı İlçesi; tarihi, sosyal ve kültürel açıdan ele alınarak “AYRANCI TARİHİ VE BUGÜNÜ” ismiyle kitaplaştırıldı.

Hemşerimiz Kamil ZENGİNLİ; “Doğup büyüdüğümüz topraklar, her zaman içimizde bir sevda... Biliyorum ki o topraklarda doğup büyüyen ve yaşayan hepimiz için bu sevda bitmeyecek. Bu sevdayı büyütmek yöremizin daha iyi tanıtılmasını sağlamak, kültürümüzü gelecek kuşaklara taşımak ve sosyal sorumluluğumuzu bir nebze olsun yerine getirmek için ; emekli tarih öğretmenimiz Sayın Muzaffer Özel tarafından kaleme alınan, Konya ve Karaman yörelerimizi anlatan Ayrancı Tarihi ve Bugünü adlı kitabın yayımcılığını üstlendik.
Siz değerli hemşehrilerimiz ve dostlarımızla, bu eserin mutluluğunu paylaşacağımız tanıtım kokteylinde birlikte olmaktan büyük mutluluk duyacağız.” diyerek hepimizi kitap tanıtım kokteyline davet ediyor. Kitap tanıtımı 14 Haziran 2008 günü saat 14:00'da Eski Londra Asfaltı Karadeniz Cad. No :1 (Kale Center Karşısı) adresindeki Zenginli Renault Plaza yapılacak.


Emekli Tarih Öğretmeni Muzaffer ÖZEL tarafından uzun araştırmalar neticesinde 240 sayfa olarak hazırlanan “AYRANCI TARİHİ VE BUGÜNÜ” isimli kitap, 14 Haziran 2008 Cumartesi günü yapılacak olan tanıtımdan sonra okuyucuları ile buluşacak.


Kitabın Yazarı Muzaffer ÖZEL

Ayrancılıların uzun zamandan beri bekledikleri kitap, Sanayici ve İşadamı Murtaza ÇELİKEL’in önsözü, Yazar Muzaffer ÖZEL’in sunumu ve kitabın yayımcılığını ve tanıtımını üstlenen Kamil ZENGİNLİ Bey’in takdim yazıları ile ilk önce vücut buluyor. Müteakiben aslen Ayrancılı olan Devlet Bakanı Nimet ÇUBUKÇU, Karaman Valisi Fatih ŞAHİN, Ayrancı Kaymakamı Eşref YONSUZ ve Ayrancı Belediye Başkanı Tahir GEZGİN’in tanıtıldığı bölümleri ile okuyuculara bilgiler sunuluyor.


Aslen Ayrancılı Olan Devlet Bakanı Nimet ÇUBUKÇU


AYRANCI TARİHİ VE BUGÜNÜ isimli kitapta;
Tarih öncesinde Ayrancı ve çevresi,
Hitit, Asur, Frig, Lidya, İyon, Pers, Roma ve Bizanslılar devirlerinde Ayrancı, Karamanoğulları ve Osmanlılar zamanında Ayrancı,
Milli Mücadele döneminde Ayrancı,
Ayrancı’nın coğrafi konumu, akarsuları, gölleri, doğal ve yapay gölleri, bitki örtüsü, ekonomik yapısı, ulaşım ve haberleşme,
Ayrancı Kaymakamlığı,
Ayrancı Belediye Başkanlığı,
Ayrancıdaki sivil toplum örgütleri,
Ayrancı Kültürü,
Ayrancı’ya bağlı kasaba ve köylerin tanıtımına yer veriliyor.


Kıraman Köyü Kalesi (Hitit döneminden kalma)“AYRANCI TARİHİ VE BUGÜNÜ” isimli kitabın yayınlanması, tanıtılması ve dağıtılması ile ilgili bütün giderleri karşılayan ve aslen Ayrancı İlçesi Kıraman köyünden olan İstanbul Güngören’deki Renault Mais yetkili satıcısı ve Renault Plaza’nın sahibi ZENGİNLİ OTOMOTİV Yönetim Kurulu Başkanı Kamil ZENGİNLİ; “Dürüst olmayı, insanları sevmeyi, paylaşmayı, yardımseverliği ve vatan sevgisini Ayrancıdan ve Kıraman Kültürü’nden, yani topraklarımdan aldım. Gün geldi şartlar bizi topraklarımızdan alıp başka yerlere taşıdı. Fakat doğup büyüdüğüm topraklar her zaman içimde bitmeyen bir sevda olarak kaldı. Biliyorum ki, o topraklarda doğup büyüyen ve yaşayan hepimiz için bu sevda bitmeyecek. Bu sevdayı büyütmek, yöremizin daha iyi tanınmasını sağlamak, kültürümüzü gelecek kuşaklara taşımak ve sosyal sorumluluğumuzu bir nebze olsun yerine getirmek için bu eserin yayıncılığını üstlendim. Bu hayatımda büyük bir onur ve gururdur “ diyor.


Ayrancı İlçesi Kıraman Köyü


Fotoğraflar
06 Haziran 2008 Bölgemiz 6958 Okunma
Yorumlar

cereyanci cereyanci
2008-05-27 12:44:04

karamanın olmazsa olmazı  ayrancı  anadoluda yoğurt yeyin gelin bırde ayrancıda yeyin tarıh dersenız üstünden çok medenıyet atlatmış  bı  yer yolu düşen gelsın buyursun gereken gezı  yardımını  yaparım yunus dergahı  var rıvayete göre yunus emre burda ders vermiş  epeyce

Görüş Yaz
Üye girişi yapmamışsınız. Yazdığınız yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.
Yorumunuzun hemen yayınlanması için üye girişi yapınız.
 

Son Yorumlar

@Hüseyin Ali KINAÇ "Caminizi 25.03.2012 tarihinde gezip görmek nasip oldu.Gerçekten çok güzel bir..." devamı
@şevket "Yazı başka güzel,Kışı başka güzel bu Bozkır neden bu kadar güzel." devamı
@mehmet "Bozkırımızda bu tür faliyetlerin olması bir bozkırlı olarak gurur verici.Kan..." devamı

Yeni Katılanlar

imparator
ummuhan
konya42
alimeyre60
ahmet
sinan
kocatepe
alis
delikurt
macarlar

bozkir.net

Sitemizin içeriği Creative Commons 3.0 ile lisanslanmıştır.
İçeriğimizin yazarlarımız tarafından üretilen kısmı, ticari amaçlar haricinde kaynak gösterilerek kullanılabilir. Sitemiz hakkında detaylı bilgi için Hakkımızda bölümüne bakabilirsiniz.

RSS - Facebook - Twitter